کشف پادتن هایی که علیه کووید-۱۹ ارتکاب می کنند

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان دانشگاه “ماساچوست” در مطالعه اخیرشان که در مجله “Nature Communications” منتشر شده، مدال داده اند که “پادتن های تک دودمانی آی جی ای خاص”(specific IgA monoclonal antibodies) کووید ممکن است کنف موثری در سیستم تنفسی در طبق کروناویروس جدید فراهم کنند که این یک ویژگی بالفعل مهم یک واکسن موثر است.

دکتر “یانگ وانگ”(Yang Wang) و همکارانش هنگام این مطالعه به تشریح کشف این موضوع و وصف پادتن مورد دودمانی متقابل تاثیر انسان(MAB) و ارتباط آن با پروتئین های نبش قرین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که سبب انسداد گیرنده ACE۲ بر روی گیرنده مخاطی دستگاه تنفسی می شوند پرداخته اند.

آغاز ادبیات و معلول بازی کردن به این کشف کندرو و بنیانی به ۱۶ سال پیش پهلو می گردد، هنگامی که محققان این دانشگاه یک پادتن مورد دودمانی آی جی جی توسعه دادند که درون برابر یک ویروس شبیه متشابه سارس مؤثر بود.

 ویروس سارس در ابتدا باعث بلای ناگهانی سراسیمه کننده ای شد اما سپس ناپدید شد. محققان که در آن زمان برای شروع یک کارآزمایی بالینی آماده بودند، اطلاعات تحقیقاتی مرتبط با آن کار را ذخیره کردند.

هنگامی که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بوسیله رسمیت شناخته شد و شروع به گسترش کرد، محققان دریافتند که اولیه پادتن تک دودمانی متقابل خاصیت انسان ممکن است به سیستم پناه در مبارزه با این بیماری جدید کمک کند. آنها روند احیای پروگرام قدیمی سارس را بازیابی کردند و سلول های هیبریدوما منجمد را که ۱۶ سال قبل ساخته شده بودند، بازیابی کرده، آنها را ذوب کرده و تعیین کردند که آیا آن بخاطر یک کروناویروس جدید همچنین فقره می کند خواه خیر. اگرچه ۹۰ درصد شباهت بین دو کروناویروس وجود داشت اما پادتن مورد دودمانی هیچ نحو وحدت بوسیله کروناویروس جدید نشان نداد.

محققان پس ازآن پادتن تک دودمانی متقابل فایده انسان دیگری را که در وارسی ۱۶ سال پیش تک وارسی قرار داده بودند را ارزیابی کردند که این نیز مثل پادتن قبلی کار کننده نبود.

پس از آن محققان یک برنامه تفحص مجزا بخاطر تولید “آی جی ای های ترشحی”(sIgA) آنتی بادی هایی که نقش مهمی در ایمنی روی سطوح مخاطی دارند را آغاز کردند. محققان طی این مطالعه به بررسی آی جی ای های ترشحی در مایه گوارش به عنوان یک درمان ممکن برای جلوگیری از عفونت های وسیله گوارش پرداختند.

آنها قصد داشتند دریابند آیا آی جی ای های ترشحی مخالف کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ متشابه می توانند ایمنی مخاطی را درون دستگاه تنفسی(جایی که بیماری کووید-۱۹ علو العاده به آن آسیب میزند) ایجاد کند خواه خیر. این روش با موفقیت عمل کرد و محققان یک آنتی بادی با میل و فعالیت خنثی سازی به شهرت MAb۳۶۲ را تولید کردند.

محققان گفتند: ما بسیار ناراحتی زده شدیم که آنتی بادی های کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در یکدلی و خنثی سازی ویروس هنگامی که تو ایزوتایپ آی جی ای های ترشحی آنتی بادی هستند، تو مقایسه با آنتی بادی های معمول در حال گردش آی جی جی مؤثرتر هستند.

به طور طبیعی آنتی بادی آی جی ای های ترشحی سطح مخاطی متشابه دستگاه های تنفسی، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری تناسلی را پوشش می دهد و لایه مخاطی روی این سطوح استقرار می شود. در آنجا، آنها کار اساسی جلوگیری از پیوند یک پاتوژن به سلول های میزبان را انجام می دهند، بنابراین از بروز عفونت جلوگیری می کنند.

انتهای پیام