چرا نتایج واکسن کرونای “آکسفورد” دانشمندان را متزلزل کرده است؟

به گزارش ایسنا و به نقل از نیچر،تولیدکنندگان واکسن “آکسفورد” درون ۲۳ نوامبر در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کردند که واکسن تولید شده توسط این دانشگاه داخل انگلستان و همدستی بزرگ دارویی آسترازنکا(AstraZeneca) درون بررسی داده های آزمایش فاز سه به طور متوسط ۷۰٪ کارگر بوده است. ولی بررسی ها علامت داده نفاق چشمگیری داخل کارایی واکسن بسته به میزان دوز دریافتی وجود دارد. به دیدن می رسد ستاندن دو دوز کامل از واکسن به بور دو ماه تنها ۶۲ درصد تو ایجاد ایمنی کار کننده باشد، این در حالی است که به طور شگفت آوری افرادی که استاندارد کمتری از واکسن در جنین اول گرفتن کردند و دوز کاملی از واکسن را در جنین دوم گرفتند زنهار ۹۰ درصدی نشان داده اند.

درون اوایل ماه سیال همکاری های دارویی فایزر(Pfizer) و بیوان تک(BioNTech) اخبار کردند که واکسن مبتنی برRNA آنها در انتهای آزمایشات اولین حدود ۹۰ درصد موثر بوده است. واکسن RNA شریک شدن بیوتکنولوژی مُدرنا(moderna) همچنین پس از وارسی داده های تکمیل نشده نشان داد که کارایی نواخت دارد.

دانشمندان از مقایسه واکسن ها براساس اطلاعات ناقص ابتدایی پارسایی می کنند. محققان می گویند: اختلاف های موجود درون آخرین نتایج به مشت آمده به طرز برازنده توجی باعث لیس اطمینان در مورد کارکرد واکسن آکسفورد خواهد شد تا زمانی که معلومات و نتایج آزمایش های دیگری درون مورد اثربخشی این واکسن بوسیله دست بیاید.

دانیل آلتمن(Daniel Altmann)، ایمونولوژیست داخل کالج امپریال لندن می گوید: عقب انداختن ما مقدور است باعث مقایسه ی نادرست مواردی کاملا غیرمتبط شود. ما یک متد مفرط طولانی برای تحلیل و بررسی این داده ها و گزارش و انتشار طولانی آنها داخل پیش رو داریم.

عامل ویروسی

  واکسن مشترک آکسفورد- آسترازنکا از یک آدنو ویروس سرماخوردگی مخلوق شده است که از مدفوع شامپانزه ها جدا شده و ارامش شده است بوسیله طوری که دیگر داخل سلولها اضافه نمی شود. خلال تزریق، واکسن به سلول های انسانی دستور می دهد تا پروتئین سنبله سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) که شعار حقیقی سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس های کرونا است را تولید کنند. این واکسن قبل از سایر رقبا از جمله فایزر و مدرنا ملتفت فاز سه گانه آزمایشات کنترل اثربخشی شده است و آزمایشات داخل کشورهایی از جمله ایالات متحده، آفریقای جنوبی، ژاپن و روسیه ادامه دارد. نتایج منتشر شده داخل ۲۳ نوامبر براساس آزمایش بر روی ۱۱ هزار مشارکت کننده تا چهارم نوامبر در کشورهای انگلستان و برزیل می باشد که از این تعداد ۱۳۱ نفر مبتلا به کووید-۱۹ شدند.

به نعوظ کلی، تولید کنندگان واکسن هنگامی که ۲ هفته پس از دریافت دوز دوم همدستی کنندگان را بررسی کردند دریافتند که واکسن ۲ دوزه دارای ۷۰ درصد اثربخشی است، اما این رقم میانگین دو رقم ۶۲ و ۹۰ درصد است. 

فلوریان کرامر(Florian Krammer)، یک ویروس شناس درون کالج پزشکی آیکان در ماونت سینای داخل شهر نیویورک، در توییتر گفت: ۹۰٪ متجاوز خوب است، ولی ۶۲٪ برای دو دوز واکسن رقم قابل توجهی زدودن.

رجحان اصلی محققان این است که درک کنند چرا تزریق دوز کم در جنین شروع فایده بهتری داشته است. پاسخ می تواند داخل داده ها نهفته باشد.

لوک وندنبرگ(Luk Vandenberghe)، یک ویروس شناس تو موسسه چشم و شنوایی ماساچوست و کالج پزشکی هاروارد می گوید: این آزمایش ممکن است بوسیله اندازه کافی بزرگ نبوده باشد که بتواند نفاق بین دو مرحله را معادل گیری کند، تو این صورت با اطلاع موارد دیگر کووید-۱۹، اختلافات امکان پذیر است از بین برود. نتایج موثرتر “شقه دوز ، دوز طولانی” براساس ۲،۷۴۱ شرکت کننده تو آزمایش انجام شد، درون حالی که آزمایشی که درون آن از دارونما(مشابه واکسن اما عاری خاصیت) استفاده شد دربرگیرنده ۸،۸۹۵ داوطلب حیات. در بیانیه مطبوعاتی روبرو نشده است که مبتلایان مربوط بوسیله کدام گروه بودند.

استفان ایوانز(Stephen Evans)، اپیدمیولوژیست آماری درون دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، براساس داده ها، تقویم می زند که اماله نیم دوز در مرحله ابتدا و دوز طولانی در مرحله دوم” می تواند تا ۶۶٪ اثربخشی داشته باشد.

فرضیه ها برای دوز مصرفی

اما اگر این اختلافات واقعی باشند دانشمندان مشتاقند سبب آن را بدانند. کیتی ایور(Katie Ewer (، ایمونولوژیست در “موسسه جنر آکسفورد” که در حال کار به خشکی امدن روی واکسن است، می گوید: غلام فکر نمی کنم این یک ناهنجاری باشد. من بسیار مشتاقم که به آزمایشگاه بروم و بخاطر این سوال جوابی علنی کنم. او دو نظریه واقعی دارد که چرا دوز پایین تر ممکن است منجر به حراست بهتر تو برابر کووید-۱۹ شود. وی می گوید، ممکن است دوزهای کمتر واکسن درون تحریک زیرمجموعه ی سلول های ایمنی به نام سلول های T که در تولید آنتی بادی نقش دارند موثرتر باشد.

توضیح دیگری نیز وجود دارد و آن پاسخ سیستم ایمنی بدن بوسیله ویروس شامپانزه است. این واکسن خیر تنها باعث تاثیر به پروتئین سنبله سارس-کوو-۲ می شود، بلکه همچنین نسبت به اجزای ناقل ویروس همچنین ایجاد نفوذ می نرم. اور می گوید، ممکن است که اماله دوز طولانی در مرحله اول سیلان این واکنش را مختل کند. وی ترانه دارد پاسخ های آنتی بادی به ویروس شامپانزه را بخاطر یافتن پاسخ این پرسیدن مطالعه کند.

جیمز ویلسون(James Wilson)، ویروس شناس از دانشگاه پنسیلوانیا تو فیلادلفیا که پیشگام استفاده از آدنو ویروس ها بخاطر واکسن ها در دهه ۱۹۹۰ بود می گوید، این توجیه قابل قبول است و امکان دارد شرکت آسترازنکا با دادن یک شقه دوز درون ابتدا، دوز دوا را تنظیم کرده است.

هیلدگوند ارتل(Hildegund Ertl)، ایمونولوژیست ویروسی در دایره ویستار تو فیلادلفیا ، با توجه بوسیله برخی از کارهایی که در بن ی واکسن های آدنو ویروس در موش ها عمل داده است، می گوید: این نتایج منطقی است. وی همچنین دریافته است که برای یک واکسن دو دوزه، تزریق میزان کمتری در دوز اول می تواند منجر بوسیله پناه بهتری نسبت بوسیله تزریق یک دوز کامل شود. او خاطر می کند برهان این فقره این است که دوز پایین تر با سرعت بیشتری منجر به ایجاد سلول های امنیت ذهن می شود که با افزایش دوز دوم ابداع می شوند. بیشتر کردن فاصله بین تزریق دو دوز همچنین می تواند اثری مثل داشته باشد.

شرکت آسترانزکا امیدوار است که اطلاعات بیشتری در مورد تزریق دو کود ای واکسن به دست آورد. این شرکت تاکنون به حدود ۱۰ هزار شرکت کننده در آزمایش وارسی اثربخشی واکسن در ایالات متحده واکسن داده است. این آزمایش از ماه سپتامبر بخاطر بیش از یک ماه ایستا شد زیرا محققان در انگلستان تو یکی از شریک کنندگان نوعی بیماری تندخو مشاهده کردند.

منه پانگالوس(Mene Pangalos)، معاون تحقیقات داروهای بیولوژیک در آسترازنکا، داخل یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این شرکت اراده دارد پس از گرفتن تاییدیه، آزمایشات خود را درون موجب بهتر کردن مراحل تزریق دوزها و تاثیرگذاری بیشتر تغییر دهد.

اور می گوید: استفاده از دوز زیاد از کمیت نیاز بخاطر داشتن اثربخشی کمتر، عاقلانه نیست. غلام تامل می کنم ما تماشاگر تبدیل رویه و کاربرد دوز کمتر و معیار خواهیم بود.

نشانه هایی برای خوش بینی

دانشمندان می گویند، در حالی که آکسفورد و آسترازنکا داده های آزمایش خویشتن را تعبیر کردن می کنند و داده ها بیشتری جمع آوری می کنند، دلایلی برای دلگشا بینی تو سایر گنجایش های عملکرد این واکسن نیز وجود دارد. هیچ باهم اتحاد کردن کننده ای که این واکسن را گرفتن کرده است تو درمانگاه بستری نشده و یا دچار نوع شدید کووید-۱۹ نشده است، بجهت این واکسن تو جلوگیری از مصیبت شدید عملکرد نوع دوستی دارد.

نیز نکاتی وجود داشت که نشان می دهد این واکسن از انتقال ویروس توسط افراد آلوده جلوگیری می کند، حتی اگر این افراد بی علائم باشند.

در آزمایش انگلستان برخی افراد به طور معمول آزمایش سارس-کوو-۲ انجام دادند حتی اگر علائمی نداشتند. اور می گوید، تفاوت در میزان عفونت بین افرادی که دارونما(جنس مثل اما بی اثر دارو) دریافت کرده اند و کسانی که واکسن آکسفورد گرفتن کرده اند، علامت می دهد که این واکسن جلوی ارجاع ویروس را می گیرد. همدستی های فایزر و مدرنا عزب افرادی که علائم داشتند را تک بررسی استراحت دادند.

واکسن آکسفورد-آسترازنکا تا اینکه با بود سوالات مطرح شده در مورد اثربخشی آن، می تواند گسترش بیشتری نسبت بوسیله برخی دیگر از واکسن های کووید-۱۹ داشته باشد. بمنظور این واکسن تو دمای یخچال پایدار است، بر خلاف واکسن فایزر و بیوان مورد که تا ساعت ها قبل از واکسیناسیون باید در دمای منفی ۷۰ منصب سانتیگراد نگهداری شوند.

میزان بیشتری از این واکسن بوسیله نسبت واکسن های قرین به زودی در دسترس خواهد بود. همدستی آسترازنکا تخمین می زند ۲۰۰ میلیون دوز تا پایان سال ۲۰۲۰ درون بکلی جهان آماده مصرف باشد و طبق گفته پام چنگ، معاون امور عملیاتی و فناوری اطلاعات در آسترازنکا، با افزایش حجم تولید امکان تهیه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون دوز در هر ماه وجود دارد.

واندنبرگ می گوید: رقابت اصلی بین تمام این واکسن ها هم چشمی لجستیکی خواهد حیات و ما قادر خواهیم بود هر دوزی که در دسترس قرار گیرد را کاربرد کنیم.

انتهای پیام