پردازنده مرکزی Nvidia Grace کنار پایه ARM معرفی شد؛ ۱۰ برابر پرعضله زیرفون از x86

انویدیا شب گذشته درون روانی برگزاری GTC 2021 معماری متکی پهلو آرم گریس (Nvidia Grace) را بخاطر پردازنده های مرکزی کلاس دیتاسنتر معرفی و توقع کرد این معماری ۱۰ برابر سرعت بیشتر نسبت به پرسرعت ترین سرورهای امروزی درون مرزوبوم ی هوش قلابی و رایانش با قدرت بالا دارد.

پردازنده های مرکزی اختصاصی انویدیا به زودی تو نقش قلب تپنده ی دو ابرکامپیوتر هوش قلابی مشهود می شوند و از هسته های نسل بعد Neoverse آرم که جزئیات دقیقشان را فعلا نمی دانیم استفاده می کنند. این تراشه ها در ابرکامپیوترهای یادشده تو پهلو حافظه ی رم LPDDR5x قرار می گیرند که ۵۰۰ گیگابایت به خشکی امدن ثانیه توان عملیاتی ارائه می دهد.  ابرکامپیوترها از اتصال ۹۰۰ گیگابایت بر ثانیه ایِ NVLink به کارت گرافیکی نامشخص بهره می برند تا غلبه پردازشی زیادی ارائه بدهند.

آن نعوظ که تامز هاردور می نویسد، انویدیا از نقشه ی اسلوب جدید خویشتن همچنین که پردازنده ی مرکزی بعد از معماری گریس (Grace Next) را برای سال ۲۰۲۵ مدال می دهد پرده برداری کرده است. آویشن سبز می گوید معماری گرافیکی «Ampere Next Next» تو اواسط سال ۲۰۲۴ از گونه  خواهد رسید.معماری گریس انویدیا فعلا مختص پردازنده های مرکزی کلاس دیتاسنتر است

تصاحب آرم توسط انویدیا که هنوز به طور تمام انجام نشده و مشتاق دریافت چراغ سبز از نهادهای ارشد تنظیم مقررات در سراسر گیتی است، باعث شد بسیاری از تحلیلگران تخمین بزنند که انویدیا سراغ تولید پردازنده ی مرکزی متکی به خشکی امدن معماری آرم می جوی. جن سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا، پیش تر تأیید کرده بود که ظن تولید پردازنده ی مرکزی انویدیا حیات دارد.

اولین سلاله معماری پردازشی گریس در قالب پردازنده های مرکزی کلاس دسکتاپ و لپ تاپ ارائه نمی شود؛ ولی به روشنی نمودار است تیم سبز اهداف اهمیت برای پردازنده های کلاس دیتاسنتر گریس درون ضابطه می پروراند. 

انویدیا فعلا تعداد هسته و سرعت کلاک پردازنده های گریس را اخبار نکرده است که البته ائتلاف تعجب برانگیزی محسوب نمی شود؛ چون بنا بر اطلاعات رسمی، پردازنده های دیتاسنتر گریس تا اوایل سال ۲۰۲۳ بوسیله میدان عرضه نخواهند شد. البته انویدیا مشخصا گفته است پردازنده های یادشده از هسته های قبیله پس ازآن Neoverse آرم مصرف می کنند.

با درنظرگرفتن آنچه درباره ی نقشه ی راه اشتراکی فعلی آرم می دانیم، احتمال می دهیم هسته ای که انویدیا به آن رمز می کند، پلتفرم V1 موسوم به Zeus باشد. هسته های Zeus برای دستیابی به زیادترین قدرت پردازشی بهینه شده اند و به همین برهان تمام قلمرو ی دای (Die) را در کنار می گیرند و استفاده انرژی بالایی دارند. 

پردازنده های مبتنی بر هسته های Zeus ممکن است تو نمونه های هفت و پنج نانومتری تولید شوند و در مقایسه با هسته های فعلی N1 آرم، تا ۵۰ درصد دستورالعمل بر سیکل کلاک (IPC) بیشتر ارائه بدهند. پلتفرم V1 آرم از تمام فناوری های جدید متشابه PCIe 5.0 و DDR5 و حتی HBM2e خواه HBM3 به همراه اینترکانکت CCIX 1.1 پشتیبانی می کند. بوسیله نظر می رسد انویدیا حداقل فعلا برای هموار کردن پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی خود، بوسیله جای CCIX سراغ NVLink اختصاصی می رود.

انویدیا می گوید پردازنده ی مرکزی گریس خواهد توانست امتیاز بالای ۳۰۰ درون بنچمارک SPECrate_2017_int_base کسب کند و این یعنی غلبه پردازشی اضافی دارد. آویشن سبز ادعا می نرم با هشت پردازنده ی گرافیکی در یک سیستم DGX، سیستم می تواند به تشخیص علو العاده ی ۲۴۰۰ درون بنچمارک SPECrate_2017_int_base مشت بی پرده کند. طایفه فعلی DGX داخل بهترین حالت تشخیص ۴۵۰ کسب می کند و این یعنی قرار است شاهد تفاوت های محسوسی باشیم.

AMD EPYC Milan که جدیدترین پردازنده های آویشن قرمز بخاطر دیتاسنتر محسوب می شوند و قدرت پردازشی بیش اضافی دارند، دارای امتیاز SPEC بین ۳۸۲ تا ۴۲۴ هستند و همین موضوع باعث می شود پردازنده ی مرکزی گریس بیشتر در نقش رقیبی برای پردازنده های دیتاسنتر سراب قبل ۶۴ هسته ای AMD یعنی سری Rome ظاهر شود. به نظر می رسد ادعای انویدیا مبنی پیاده شدن ۱۰ طبق شدن قدرت پردازشی پلتفرم جدیدش نسبت بوسیله سرورهای نسل فعلی، به پردازش گرافیکی مرتبط باشد.  مقاله ی مرتبط:انویدیا با صیقل ۴۰ میلیارد دلار آرم را تصاحب کرد

انویدیا می گوید بدوی مدل های پردازنده ی مرکزی گریس درون قالب پکیج BGA در دسترس قرار می گیرند و این یعنی برضد پردازنده های مرسوم x86، تراشه های سوکت دار نخواهند بود. به دید می رسد اولین پردازنده های گریس به همراه هشت سپرده حافظه ی LPDDR5x در دسترس استراحت می گیرند. انویدیا می گوید حافظه ی LPDDR5x ECC در مقایسه با ساب جهیز مقیاس حافظه ی DDR4 دو برابر پهنای باند بیشتر و ۱۰ مقابل استعمال انرژی کمتر دارد.

نسل سپس NVLink انویدیا که فعلا جزئیات زیادی درباره ی آن نمی دانیم، تراش را بوسیله پردازنده ی مرکزی مجاور با بها ارجاع ۹۰۰ گیگابایت بر ثانیه (۱۴ برابر سریع تر) همواره می نرم. مطالعه ها نشان می دهد سرعت اولاد سپس NVLink انویدیا ۳۰ برابر سریع مرطوب از سیستم های ارتباطی بین پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی آقا در دنیای امروز است. انویدیا نیز می گوید اولاد متاخر NVLink می تواند اطلاعات را در بین پردازنده های مرکزی با سرعت دو موافق بیشتر از سیستم های رایج انتقال بدهد.

استفاده از NVLink باعث انسجام ذهن ی کش می شود و این یعنی حافظه ی جهیز و پردازنده ی گرافیکی (LPDDR5x و HBM) در فضای مشترکی قرار می گیرند تا پروگرام نویسی ساده تر شود. انسجام کش همچنین باعث کاهش حرکت داده ها در بین پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی می شود و قدرت پردازشی را پشته و مصرف انرژی را پایین می آورد.

این ترکیب باعث می شود انویدیا از محاسبه تئوری بتواند قابلیتی مثل سیستم هایی که دارای پردازنده ی مرکزی EPYC و پردازنده ی گرافیکی Radeon Instinct هستند ارائه بدهد. اینتل نیز خیساندن مشابهی با پردازنده ی مرکزی Sapphire Rapids و پردازنده ی گرافیکی Ponte Vecchio در ابرکامپیوتر Aurora دارد. انویدیا می گوید استفاده از پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی اختصاصی در ابرکامپیوتر ۲٫۸ اگزافلاپسی Selene، زمان مورد نیاز بخاطر تعلیم GPT-3 (بزرگ ترین میزان هوش جعلی اصطلاح طبیعی تو دنیا) را از ۱۴ روز بوسیله دو روز کاهش می دهد.

انویدیا همچنین از نقشه ی راهی رونمایی کرد تا روند منظم ارتقاء قطعات خویشتن را تو سال های پیش رو بوسیله ارائه بگذارد. انویدیا می گوید تو سال های آینده با نرخی به نسبت ثابت، میزان جدید پردازنده های گرافیکی، پردازنده های مرکزی (آرم و x86) و واحد پردازش داده (DPU) خویشتن را معرفی می کند.پردازنده های دیتاسنتر Nvidia Grace تا اوایل سال ۲۰۲۳ بوسیله راسته نمایش نمی شوند

موافق گفته ی جن سون هوانگ، انویدیا هر دو سال یک وعده هر یک از معماری های پردازشی خویشتن را پیشرفته تر می کند؛ با این تشریح که معماری x86 در یک سال پیشرفته تر می شود و سال پس ازآن اقبال بهبود آرم می رسد؛ انویدیا می گوید احتمالا تو بین آن ها بهبودهای دیگری هم اعمال می کند و شاید این بهبودها به جای معماری به فناوری پردازشی مربوط باشند.

نکته ی جالب این است که انویدیا برای انتخاب اشتهار پردازنده ی مرکزی گریس از نام گریس هاپر (دانشمند معروف مرزوبوم ی کامپیوتر) استعمال کرده است. طبق شایعه ها، انویدیا از مدت ها پیش کار رویپردازنده های گرافیکی هاپر را که متکی به خشکی امدن طراحی چیپلت هستند آغاز کرده. هماهنگی جالبی داخل نام پردازنده های مرکزی و گرافیکی جدید آویشن سبز به چشم می خورد. 

انویدیا می گوید آزمایشگاه ملی لس آلاموس که متعلق بوسیله وزارت انرژی ایالات متحده است، به زودی ابرکامپیوتری با پردازنده ی گریس تولید می نرم. این سیستم توسط HPE ساخته می شود و در سال ۲۰۲۳ به کود ی عملیاتی می رسد. وزارت کارمایه آمریکا فعلا جزئیات زیادی درباره ی ابرکامپیوتر جدیدش منتشر نکرده است.

انویدیا می گوید پردازنده ی مرکزی گریس در قوی ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی دنیا با نام Alps قرار می گیرد؛ جهیز Alps در مرکز ملی رایانش سوئیس واقع می شود و به دانشمندان و محققان اروپایی کمک می نرم. ابرکامپیوتر Alps که تو ۲۰۲۳ آنلاین می شود، داخل مرزوبوم هایی قرین آب و هوا، دینامیک مولکولی، دینامیک سیالات محاسباتی و موارد این چنینی بوسیله امر خواهد آمد. بیشتر بخوانید:انویدیا کارت های گرافیک RTX را بوسیله لپ تاپ های آرم می آوردافت ارزش سهام اینتل داخل معلول ورود انویدیا به حوزه ی پردازنده مرکزی سرورانویدیا معماری گرافیکی بعد از Ampere را تو سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد کردعکس مقیاس نهایی پردازنده AMD Ryzen 7 5700G مشهود شدقابلیت vGPU در کارت های گرافیک معمولی انویدیا آنلاک شد