وزارت علوم و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات هک شدن داده ها کاربران را تکذیب کردند

روز گذشته خبری داخل شبکه های اجتماعی منتشر شد مبنی بر اینکه مفروضات کامل وزارت علوم، موسسه امور دانشجویان به همراه تمام مدارک هویتی دانشجویان خارج از کشور و اطلاعات ۹۵۰ هزار کاربر پژوهشگاه علوم و فناوری مفروضات ایران هک شده است.

براساس مفروضات موجود تو شبکه های اجتماعی و نمونه ای از اطلاعات کاربران که گفته می شد متعلق بوسیله دانشجویان است، درستی این معارفه تأیید شد.

به پشت این موضوع، زومیت با روابط عمومی وزارت علوم و پژوهشگاه علوم و فناوری مفروضات ایران (ایرانداک) تماس گرفت که هردو سازمان، این تقاضا را رگه کردند.

بوسیله گفته ی روابط عمومی وزارت علوم، پورتال اين وزارت خانه یا سازمان امور دانشجویان تاكنون هک نشده و واحد انفورماتیک سازمان تیمار شایعه ی اخیر را تکذیب کرده است. روابط عمومی وزارت علوم بوسیله زومیت گفت که دسترسی به وب سایت سازمان امور دانشجویان به طور مستمر قرص بوده و مفروضات دانشجویان خارج از کشور در سازمان امور دانشجویان هک نشده است. این گفته را بهزادرسته من مطلق، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور دانشجویان اظهار کرده و همچنین گفته است که ما پیگیر تلاقی عرفی با انتشاردهندگان این قسمت قسمت کردن از اخبار دروغ و شایعات هستیم.

در اطلاعیه ی ایرانداک که دراختیار زومیت استراحت اندوهناک است نیز در این مبنا می خوانیم:درون روز جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ از طرف مرکز کاردان فاتحه شدیم که کاربر ناشناسی بوسیله عارض غیر قانونی ادعای در اختیار داشتن پایگاه داده ایرنداک و فروش آن را داخل یک سایت قرار داده است. کارشناسان پژوهشگاه علوم و فناوری داده ها ایران (ایرانداک) بلافاصله پس از آگاهی از موضوع، وارسی خویشتن در این بنیان را آغاز کردند و نتایج بررسی اولیه نشان می دهد که دو نمونه داده ی گذاشته شده در این سایت مربوط بوسیله سامانه ثبت قدیمی ایرنداک است که از سال ۱۳۹۵ غیرفعال بوده و مدتی پس ازآن نیز آرشیو شده است.

این مطالبه از سوی کارشناسان فنی و مراجع مرتبط در دست تجسس است و تاکنون هیچ نشانه ای که بیانگر هک سامانه ها خواه نشت اطلاعات از سامانه های پژوهشگاه باشد، مشاهده نشده است. گفتنی است، بیشتر داده های ثبت شده تو ایرانداک، برپایه ی قوانین و مقررات در دسترس همگان است و تنها احصائیه اندکی از این داده ها منتشر نمی شوند. با این حال ایرنداک خود را در مقابل حفظ داده های کاربران مسئول می داند و این موضوع نیز در مراجع قانونی تو دست بررسی بیشتر و پیگیری است. حزن اکنون همه ی سامانه ها و سندیت های ایرانداک درون حال خدمت رسانی هستند و بخش فنی ایرانداک همه ی نبوغ خود را به حکم می گیرد تا از مخاطرات احتمالی پیشگیری شود.

بااین حال مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت، هک سامانه نوید که به آموزش مجازی دانشگاه های علوم پزشکی اختصاص دارد را تأیید کرده و گفته است که هکر شناسایی شده و هیچگاه آسیبی به محتوای آموزش رمزی علوم پزشکی وارد نشده است.

حسین قنبری در گفت وگو با خبرنگار نرمی داخل این زمینه توضیح عدالت:روز گذشته سامانه مژده که سامانه آموزش مجازی در دانشگاه های علوم پزشکی است، هک شد و مسئولان کار در زمان خبر از این موضوع بلافاصله سرور را معقول کردند. البته باتوجه بوسیله اینکه سرور چند دانشگاه در آنجا جناب داشته، این هک روی سیستم چند دانشگاه مشاهده شده است. با تلاش مسئولان آموزش مجازی و فناوری اطلاعات دانشگاه ها، هکر اطلاع شده است و از روزگار ۶ بامداد امروز شروع اردیبهشت ماه نیز مشکل برطرف شد و سامانه ی نوید، فعالیت خود را از سر گرفت.

وکیل کمک آموزشی وزارت بهداشت با تقریر اینکه هیچ اطلاعاتی از این سامانه در دسترس فراغت نگرفته است، گفت در مجمع ی امروز کلان مناطق آمایشی دانشگاه های علوم پزشکی غرض گرفته شد که ایمنی سامانه افزایش یابد تا از این پس مشکلات این چنینی به وجود نیاید.مقاله های مرتبط:داده ها ۸۰ میلیون ایرانی از سرورهای اداره ثبت احوال فاش شداطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی توسط نسخه های غیررسمی تلگرام فاش شداطلاعات ۵ میلیون کاربر سیب اپ بی پرده شد

همراه با این اطلاعات، گفته شده که مفروضات هویتی چندین سازمان و شرکت، ازجمله یک همدستی محموله و نقل، روزنامه های اداری دو شرکت هواپیمایی، معلومات هویتی مشترکان سه اپراتور ارتباطی دزدی شده است. پیش از این نیز در اواسط فروردین ماه، اطلاعات هویتی ۸۰ میلیون کاربر ایرانی ازطریق سرورهای سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت، معلومات حساب اضافی از کاربران ایرانی تلگرام و اطلاعات کاربران سیب اپ ظاهر شده بود.

معاون حمایت موسسه فناوری معلومات درون گفت وگو با خبرگزاری مهر، از وارسی صحت و سقم افشای این اطلاعات شناسایی رحم. ابوالقاسم صادقی، معاون امنیت دایره فناوری مفروضات ایران می گوید، مرکز ماهر در حال بررسی راستی آزمایی مواردی است که بوسیله تری اعلام شده اند.

صادقی داخل پاسخ به نقش مرکز ماهر در پیشگیری از ماجرا حوادث امنیت سایبری و جلوگیری از افشای اطلاعات می گوید:ما تاکنون از طریق مرکز ماهر، هر آنچه را که باید مایه ها پاسداری کنند ابلاغ کرده و هشدار داده ایم. اما موضوع این است که بسیاری از سازمان ها ساده انگاری می کنند و با این سهل انگاری ها نیز تلاقی جدی صورت نمی گیرد تا جلوی این وضع اتفاقات پژمان شود.

درون این باره به مراجع عرفی مجله ارسال کرده و مستندات و تفریق فنی را اندوه اخبار می کنیم ولی به نظر می رسد صاحبان داده به این موارد توجهی نداشته و اخطارها را جدی نمی گیرند تا اینکه اتفاق مهمی قیافه دهد و نیازمند دستیار شوند.

صادقی، اصلی ترین شاق فضای سایبری کشور را خلاء عرفی در حوزه ی حریم خصوصی عنوان کرده ونبود قانون و عادت برای حفظ حریم خصوصی تو فضای سایبری را علت مؤثرواقع نشدن نهادهایی مانند مرکز ماهر می داند. او می گوید:لایحه ی حریم مخصوص درون فضای سایبر که مدت ها است توسط سازمان فناوری داده ها تدارک شده، داخل صدای زیر مردانه مقبول تو کمیسیون تخصصی دولت است.

ما درون مرکز ماهر، کام و آمادگی برای براق سازی این فضا داریم ولی پشتوانه ی عرفی برای آن بود ندارد و با این نحو نمی توان فرآیندی را جلو سرما. به همین دلیل تنها مفید که می توانیم انجام دهیم اطلاع رسانی بی نام سازی شده در خصوص نقص های امنیتی به قیافه فاش و عمومی برای هوشیارسازی همه جامعه است و از لفظ دیگر برای خود کلکسیون ها نیز اطلاع رسانی هدفمند انجام می دهیم.

صادقی اطلاع داد که در مورد درز اطلاعات هویتی پایگاه های داده که روز گذشته مطرح شد، دیتابیس ها خبر خواهند شد و نتایج قید یک تا دو روز آینده با رصد روی این دیتابیس ها، اعلام خواهد شد.بیشتر بخوانید:اضافه سفرها تو سرزمین با برداشته شدن ممنوعیت تردد بین استانیهمه گیری ویروس کرونا در ایران از نگاه آمار و ارقام [به روزرسانی: ۴ اردیبهشت ۹۹]ملاقات زنده از میراث جهانی کشور با طرح ۱۱ هزار کیلومتر مسیر در خانه ساده می شودممنوعیت ثبت توصیه واردات برای کالاهای متشابه تولید داخلیاینترنت ۱۲۷ موسسه و مرکز آموزشی کشور رایگان شد