میکروبیوم روده، مفتاح انتظام خواب غریزی

به گزارش ایسنا و بوسیله نقل از نوروساینس نیوز،با فرا فرود امدن فصل های برگ ریزان و زمستان، بسیاری از افراد به رابطه میان طعام و خواب خیال می کنند. گروهی از پژوهشگران “دانشگاه تسوکوبا” (University of Tsukuba) ژاپن امیدوارند که بتوانند به خشکی امدن میانجی های مهمی که در این میان نقش دارند، یعنی میکروب های باکتریایی روده تمرکز کنند. معاینه دقیق آنها روی موش ها علامت داد که باکتری ها تا چه اندازه می توانند محیط و محتوای روده را تغییر دهند که در نهایت پیاده شدن رفتارهایی مانند خواب تأثیر می گذارد.

این آزمایش، نسبتاً ساده بود. پژوهشگران بوسیله مدت چهار هفته به گروهی از موش ها، ترکیبی پرعضله از آنتی بیوتیک ها دادند که موجب از بین عدول کردن میکروارگانیسم های روده شد. پژوهشگران سپس، محتوای روده این موش ها و موش های یک گروه کنترل شده را که رژیم یکسانی داشتند، مقایسه کردند. فرآیند هضم، طعام را بوسیله خرده هایی موسوم به “متابولیت” تجزیه می کند. این قسمت قسمت کردن پژوهشی، تباین برازنده توجهی را میان متابولیت ها در بدن موش هایی که متابولیت آنها از میکروبیوتا تهی سازی شده حیات و موش های قسمت قسمت کردن کنترل شده مشاهده کردند.

پروفسور ” ماساشی یاناگیساوا”(Masashi Yanagisawa)، سرپرست این پژوهش گفت: ما بسیار از ۲۰۰ مورد تفاوت متابولیت در موش ها پیدا کردیم. تو موش های عاری میکروبیوتا، حدود ۶۰ متابولیت طبیعی وجود نداشت و بقیه نیز از نظر مقدار آن اختلاف داشتند که برخی اندک و فداکار بیشتر از موش های گروه کنترل شده وجود.

پژوهشگران بعد غرض گرفتند تا پدیدار کنند که این متابولیت ها معمولا چه کاری ایفا می دهند. آنها با کاربرد از تجزیه و تفریق غنی سازی متابولوم دریافتند که مسیرهای بیولوژیکی که بیشتر تحت تأثیر تداوی آنتی بیوتیکی قرار می گیرند، آن دسته از مسیرهایی هستند که داخل ساخت پیام رسان های عصبی نقش دارند. پیام رسان های عصبی، مولکول هایی هستند که سلول های عدد برای برقراری مناسبت با یکدیگر از آنها استعمال می کنند.

پژوهشگران با وارسی نوار مغزی موش ها، نحوه رویا آنها را مورد تجسس قرار دادند. آنها دریافتند که “رویا همراه با حرکات سریع چشم”(REM) و “رویا بدون حرکت کندرو چشم”(non-REM) هنگام شب و زمانی که موش ها باید فعال باشند، تو موش های بدون میکروبیوتا تو مقایسه با موش های کنترل شده، بیشتر است. همچنین طی روز و زمانی که موش ها باید بیشتر بخوابند، خواب بدون حرکت سریع العمل چشم، کمتر است.

مقیاس خواب همراه با حرکات کندرو چشم تیمار طی روز و هم طی شب بیشتر بود؛ داخل حالی که میزان خواب عاری حرکت زننده چشم فقط طی روز بیشتر بود. می توان گفت که جابجایی میان مراحل خواب و بیداری، تو موش هایی که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده است، بسیار از گروه کنترل شده رخساره می گیرد.

حدس پروفسور یاناگیساوا این است که افت سروتونین می تواند عامل بروز ناهنجاری تو رویا باشد. با حیات این، مکانیسم نکته سنج آن باید مورد بررسی قرار بگیرد. 

وی در این باره گفت: ما دریافتیم که تخلیه میکروب، به از بین عدول کردن سروتونین در روده منجر می شود و می دانیم که سطح سروتونین در مغز می تواند چرخه های رویا و بیداری را دون تأثیر قرار دهد. بنابراین، تغییر میکروب ها در روده به واسطه تغییر رژیم غذایی، می تواند به کسانی که مشکل خواب دارند دستیار نرم.

این پژوهش، تو نامه “Scientific Reports” بوسیله چاپ رسید.

انتهای پیام