علاج کووید-۱۹ با کمک روغن

بوسیله گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس،پژوهشگران “دانشگاه سینسینتی”(University of Cincinnati) آمریکا با بررسی استیناف های پیشین، یک درمان احتمالی یافته اند که شاید بتوان از آن برای پیشگیری از کووید-۱۹ استفاده کرد.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که شاید بتوان از نوعی چربی در بدن آدم بخاطر پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ و یا علاج آن مصرف کرد. این لیپید موسوم به “اسفنگوزین”(Sphingosine)، یک عنصر طبیعی است که نقش مهمی درون سوخت و ساز لیپید همگی سلول ها و دفاع ایمنی از “سلول های اپیتلیال”(epithelial cells) پهلو عهده دارد.

“اریک گولبینز” (Erich Gulbins)، استادیار بخش جراحی دانشگاه سینسینتی و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما این موضوع را بررسی کردیم که آیا یک لیپید خاص می تواند درون روند پیوند کروناویروس به سلول های اپیتلیال انسان مداخله یواش یا نه.

وی افزود: پژوهش های پیشین نشان داده اند که اسفنگوزین می تواند از عفونت باکتریایی مجرای تنفسی پیشگیری کند اما این موضوع مشخص نیست که آیا این لیپید داخل پیشگیری از عفونت های ویروسی نیز نقش دارد یا نه. کروناویروس باید به مولکول های خاصی روی سطح سلول های انسان متصل شود تا از مبتلا شدن آنها پیشگیری بطی ء. این موضوع، شبیه وفاق قفل و کلید است. برای باز کردن در، حتما باید کلید داخل قفل قرار بگیرد. ما درون این استیناف علامت دادیم که اسفنگوزین بخاطر پیشگیری از اتصال ویروس به سلول های مردم و مبتلا کردن آنها، به قفل سلولی هموار می شود که این قفل، گیرنده موسوم به  ACE۲”” است.

پژوهشگران درون این پروژه، استعمال اسفنگوزین در انتظام عفونت را در سلول های کشت شده انسان که ذرات کروناویروس به آنها اضافه شده بود، مطالعه کردند.

گولبینز ادامه داد: ما در این پژوهش مدال دادیم که اسفنگوزین، از عفونت سلول های کشاورزی شده پیشگیری می نرم و تراکم بخشی از آن می تواند مانع از چسبیدن ویروس به سلول های اپیتلیال بینی شود.

وی افزود: یافته های این استیناف نشان می دهند که اسفنگوزین با مداخله تو تعامل میان ویروس و گیرنده آن، از برخی عفونت های ویروسی پیشگیری می کند. شاید بتوان از اسپری دماغ ساخته شده با این لیپید برای پیشگیری از ابتلا به کووید- ۱۹ و درمان آن مصرف کرد. اسپری دماغ باید ایجاد شود اما اسفنگوزین، یک ماده طبیعی است. پژوهش های بیشتری باید انجام شوند تا این لیپید را بوسیله عنوان درمان کووید-۱۹ تایید کنند.

این پژوهش، درون “Journal of Biological Chemistry” به چاپ رسید.

انتهای پیام