علاج متاخر سرطان با خیساندن شیمی درمانی و تلالو درمانی

بوسیله گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس،در حال حاضر هیچگاه راهی برای از بین بردن عطارد وجود ندارد. پزشکان همه نحو ها را از نور درمانی خمود تا مواد شیمیایی و ذرات واکنش پذیر با نور استعمال کرده اند و نتایج متفاوتی را براساس فاکتورهای مختلف ارائه داده اند.

حالا یک وارسی جدید دو رویکرد شیمی درمانی و نور درمانی را با یک نتیجه امیدوارکننده در یک دارو ترکیب کرده است.

شیمی درمانی دربرگیرنده ورود دارو به بدن برای مبارزه با عطارد است و یکی از رایج ترین آنها “سیس پلاتین”(cisplatin) است. این دارو بوسیله DNA سلول های تومور همواره می شود و با ساختار آن مرکب می شود و تا زمانی که بتواند این سلول ها را نابود کند از آنها جدا نمی شود.

از طرف دیگر، “فتودینامیک درمانی”(PDT) با وارد کردن یک ترکیب فلزی بوسیله تو تومور فرمان می نرم و پزشکان پس ازآن تومور را با تلالو لیزر نابود می کنند. این کار موجب ایجاد گونه هایی از اکسیژن واکنشی می شود که با سلول ها واکنش می دهند و آنها را نابود می کنند.

محققان دانشگاه علوم پاریس(PSL) و دانشگاه عبرو(Hebrew) این دو رویه را درون یک دارو که “Ru-Pt” نامیده می شود، خیساندن کرده اند.

ماده شیمی درمانی این داروی جدید، “سیس پلاتین” به همراه “فنیل بوتیرات” ماده کیمیایی دیگری است که اثرات “سیس پلاتین” را تقویت می نرم. قسمت PDT نیز یک مجموعه فلزی متشکل از “روتنیوم(II)” است.

این دو مؤلفه با یک جداساز مولکولی بوسیله یکدیگر متصل شده اند که با دقت طراحی شده تا در فاصله مناسبی از هم قرار گیرند و در کار یکدیگر تداخل ایجاد نکنند.

ایده این است که وقتی این داروی ترکیبی بوسیله محل غده برسد، سرنوشت کیمیایی با شرایط موجود در آنجا فعال شود، در حالی که یک پرتو لیزر با کشش موج عمیق قرمز بر روی آن منطقه می تابد تا تقدیر PDT کوشا شود.

شیمی درمانی خواه کیموتراپی (chemotherapy) یکی از وضع های درمان سرطان خواه تخفیف موقت آن، با مصرف از برخی داروهای خاص است، که در زبان پزشکی به آن ها شیمی درمانی گفته می شود. کار اصلی این داروهای ویژه از بین بردن سلول های ناخوش عاری صدمه به بافتهای مجاور آن است.

این نوع از درمان اثراتی هم بر روی سلول ها و بافت های تندرست بدن دارد. یکی از اثرات این درمان ریزش موهای بدن، بی آب شدن پوست و لاغری است. به واژه ساده زیرفون داروی شیمی درمانی باعث ریزش موهای بدن از عموم موهای سر می شود.

یکی از گونه های رایج جلوگیری از ریزش مو سپس از شیمی درمانی، خنک کردن غشا عادت نفس شیمی درمانی است. این طرز داخل گذشته توسط کلاه های حاوی مواد یخ کننده که نفس شیمی درمانی داخل طی چند مرحله دمای غشا سر را کاهش می دادند انجام می شد. ولی امروزه این کار با استفاده از دستگاه مدرن خنک کننده پوست سر که تا بوسیله امروز توسط دو کمپانی dignitana و paxman نمایش می شد، اجرا می شود. بوسیله لطافت این علیه در ایران توسط کمپانی آرنا طب تولید شده است. معیار موفقیت این روش ۷۵ الی ۹۰ درصد است. البته تو مواردی با توجه بوسیله نوع سرطان و سنخ دارو این روش جوابگو تراشیدن.

شیمی درمانی، یک قاعده رایج در معالجه مصیبت هاست،که سلول ها و بخصوص سلول های میکروارگانیسم ها و سلول های سرطان زا را با استفاده از داروهای شیمیای و مواد کیمیایی از بین می سرما. معنی شیمی درمانی تنها به داروهایی که برای تداوی غدد سرطانی کاربرد می شود محدود نمی شود؛ بلکه آنتی بیوتیک ها را نیز تو بر می گیرد.

اولین نوع مدرن ماده شیمی درمانی ارسفنامین حیات که به پاول ارلیخ برمی گردد . همچنین ترکیبات آرسنیکی حیات که تو سال ۱۹۰۹ کشف شد و برای معالجه سیفلیس به کار اسیر شد. سپس از آن سولفانامیدها توسط دومگ و پنیسیلین توسط الکساندر فلمینگ کشف شد. کاربرد دیگر عامل های شیمی درمانی، سایتواستاتیکی (شامل مواردی که بعداً بوسیله تشریح آن ها خواهیم پرداخت) ،برای درمان بیماری هایی شبیه : پایدار شدگی بافتها، رماتیسم ، ورم مفاصل و بلای ناگهانی هایی که بوسیله عارض خویشتن به یار داخل طبق مداوا ها مقاوم می شوند است.

پرتو درمانی (Light therapy)  یا فتوتراپی (phototherapy)  که به نعوظ کلاسیک به عنوان هلیودرمانی (heliotherapy) نامیده می شد، دربرگیرنده قرار گرفتن در معرض پرتو روز یا کشش موج خاصی از نور با استفاده از لیزر، دیودهای شفاف کننده نور، لامپهای فلورسنت، لامپهای دیکرونیک یا لامپا های بسیار روشن، تلالو کامل-طیف، که معمولاً با دستگاه های مختلف کنترل می شود، است. تلالو برای مدت زمان دیپلم شده و درون برخی موارد، تو یک زمان خاص از روز تجویز می شد.

استعمال مشترک از این اصطلاح با علاج اختلالات پوستی (عمدتاً پسوریازیس)، اختلال رویا و برخی از اختلالات قضیه همراه است. نور درمانی تربیت شده به پوست، بخاطر تداوی آکنه ولگاریس، جرب و زردی یا یرقان نوزادان نیز استعمال می
شود. پرتو درمانی که شبکیه چشم را تک هدف فراغت می دهد در درمان اختلالات ریتم شب هنگام روزی مشابه سندرم خواب وهله ای جدید استفاده می شود و همچنین می تواند برای درمان اختلال خلقی فصلی، و با کنف هایی بخاطر اختلالات روند غیر فصلی همچنین مورد استعمال قرار گیرد.

دیگر کاربردهای پزشکی تلالو درمانی شامل کنترل درد، تسریع گشایش زخم، رشد مو، گشایش در خواص خون و تفرج خون و بلای ناگهانی ها و اختلالات مرتبط با سینوس نیز می شود. بسیاری از این کابردها از تداوی با لیزر کمتر توان و درمان با نور سرخ در محدوده ۶۲۰–۶۶۰ نانومتر استفاده می کنند.

محققان این داروی ترکیبی را پیاده شدن روی سلول های تندرست و سرطانی نمو یافته داخل آزمایشگاه آزمایش کردند و دریافتند که “Ru-Pt” قادر به از بین بردن سلول های سرطانی به مراتب بیشتری نسبت بوسیله هر یک از این دو رویه درمانی بوسیله نعوظ جداگانه است.

در حقیقت، این داروی ترکیبی روی آن دسته از سلول های سرطانی که داخل برابر سایر داروها متین بودند نیز کاملاً خوب عمل کرد و این سلول ها را تا ۱۰ برابر بیشتر از درمان های ویژگی نابود کرد.

نتایج بدوی این دارو امیدوار کننده بوده است. ولی تاکنون تنها روی سلول های آزمایشگاهی آزمایش شده است، بنابراین هنوز راهی طولانی وجود دارد تا بتوان آن را روی انسان آزمایش کرد.

این تحقیق درون مجله Angewandte Chemie منتشر شده است.

انتهای پیام