روش جدیدی بخاطر مملو کردن و از بین بردن فتق دیسک بین مهره ای

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس،نه عزب فتق دیسک بین مهره ای دردناک و ناتوان کننده است، بلکه علاج آن نیز دشوار و اغلب همراه با مالیات است و بیمار مانند روز مطلع نمی شود. با این حال، یک اسلوب جدید ممکن است مؤثرتر از هر چیزی باشد که تاکنون استفاده شده است.

بین هر یک از مهره های استوانه فقرات ما یک دیسک نخاعی دلربا خار است که از یک سطح اجنبی و هسته لاستیک متشابه و ژله ای تشکیل شده است. فتق دیسک هنگامی اتفاق می افتد که پارگی تو قلمرو حلقوی به بعضی از دیسک ها اجازه خروج این ماده و برآمدگی اعصاب مجاور را می دهد که باعث تهییج آنها می شود.

فتق دیسک بین مهره ای(Intervertebral Disc Herniation)  عارضه ای است که به موجب ضربه یا بلندکردن بدنه سنگین خواه گاهی خود به خود درون ستون فقرات پیوستگی می افتد و خلال آن آزاد شدن بسرنوشت شوم دچار کردن مرکزی دیسک خواه هسته دیسک از قسمت محیطی آن باعث فشار به خشکی امدن روی ریشه های خشمناک و ایجاد علائم بالینی می شود.

دیسک بین مهره ای که به طور اختصار دیسک همچنین خوانده می شود، به قیافه بالشتک یا صفحه ای بین دو مهره درون استوانه فقرات قرار می گیرد و جذب کننده فشارهایی است که به ستون مهره ها وارد می شود. بنابراین دیسک ها نظیر یک کمک فنر، ضربات وارده بوسیله ستون فقرات را خنثی می کنند. این عناصر به هنگام اعمال فشار، قابلیت تغییر لباس داشته و بدین طریق شدت ضربات را کاهش می دهند.

شکل حقیقی دیسک ها زمانی که زیر فشار نباشند، کروی است، ولی هنگامی که در حد فاصل مهره ها قرار می گیرند، تحت تأثیر فشار وارده، پهن می شوند و لباس بذر مرغ را به خود می گیرند. دیسک ها در سرزمین کمری (لومبار) بوسیله سبب تحرک زیاد، اوج بیشتری دارند. دو دیسک بین مهره ای L۴-L۵ و L۵-S۱ (قسمت پایینی کمر) که از تحرک فوقانی برخوردار هستند، نسبت به دیسک های فقرات کمری فوقانی ضخامت بیشتری دارند.

هر دیسک شامل دو قسمت است:

بخش مرکزی بنام هسته دیسک که بطی ء و مقدار آب آن نسبت به الیاف کلاژن آن بیشتر است. به این قسمت، نوکلئوس پالپوزوس می گویند. هسته دیسک یک بسرنوشت شوم دچار کردن سزاوار سرزنش اتساع است. دیسک ها در طول روز مقداری از آب خود را از دست می دهند و در حاصل کوتاه تر شده، اما با استراحت مکرر به کشش مقدماتی خود برمی گردند. پیاده شدن این اساس، مقدور است به طور طبیعی اختلاف قدی حدود ۲ سانتی متر از صبح تا عصر ایجاد شود.

بخش محیطی که هسته دیسک را دربر می گیرد. این قسمت، کمیسیون فیبری یا آنولوس فیبروزوس نامیده می شود. سنخ پاره محیطی از سنخ غضروف رشته ای (فیبروکارتیلاژ) است. خاصیت محافظه کار دیسک ربط به کافی بودن ارزش آب موجود در هسته مرکزی و سالم بودن حلقه لیفی آن دارد. فشارهای اعمال شده به هسته دیسک به پاره محیطی دیسک انتقال می یابد. از این نظر، بخش محیطی تو حفاظت از تقدیر مرکزی نقش بنیانی دارد.

علاج های جراحی معمولاً شامل از بین بردن هسته بیرون خورده و سپس درز گرفتن پارگی در قلمرو حلقوی یا مجدد پر کردن دیسک با یک ماده جایگزین است که در این صورت باز غصه امکان بیرون ریختن این ماده حیات دارد.

اکنون دانشمندان آمریکایی و ایتالیایی به رهبری پروفسور “لارنس بونسار” از دانشگاه کورنل، روشی را ساختن کرده اند تجمیع دو روش حاضر است و دوباره پر کردن آن ناحیه را همراه با بستن درزی که علت این سرگذشت می شود، ترکیب می کند.

این ایفا که پس از انجام یک “دیسکتومی” انجام می شود که یک فرآیند مدل برای از بین بردن مواد بیرون زده است، تنها ۵ تا ۱۰ کشش می کشد.

درون مبدا یک ژل متشکل از هیالورونیک اسید به دیسک تزریق می شود که کاملا و به شکل موثر آن را دوباره احیا می یواش. تو وهله بعد، ژل کلاژن/ریبوفلاوین روی پارگی در ناحیه حلقوی اعمال می شود. هنگامی که این ژل درون معرض یک جوهر تلالو با شدت زیاد قرار گیرد، ریبوفلاوین کوشا می شود و این باعث می شود که الیاف کلاژن به یکدیگر بچسبند و یک تکه مستحکم تشکیل دهند.

نکته بنیادی این است که با گذشت زمان، سلول های دوروبر به آن مهاجرت می کنند و به تدریج آن را با بافتن بیولوژیکی طبیعی جایگزین می کنند.

طبق گفته محققان، این عمل عزب ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و درون حال حاضر با موفقیت روی گوسفندان آزمایش شده است.

“بونسار” می گوید: این واقعاً یک مراد و یک رویکرد کاملاً متاخر بخاطر معالجه افرادی است که از فتق دیسک رنج می برند. ما زمان حال امکان وضع رفتن بدون مشکل را به همراه عدم عطف این عارضه برای این بیماران مجهز کرده ایم.

این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

انتهای پیام