دعوت از کشورهای جهان بخاطر نامگذاری سیارات فراخورشیدی

به گزارش ایسنا، انجمن بین المللی ستاره شناسی (International Astronomical Union) خواه (IAU) به ربط صدمین سالگرد تأسیس خود از تمامی کشورها جلب کرده تا بوسیله کمپین جهانی نامگذاری دنیاهای فراخورشیدی (IAU100 NameExoWorlds global campaigns) پیوسته و نام منتخب خویشتن را بخاطر سیارات و ستاره میزبان آنها پیشنهاد دهند. هدف از ایجاد این کمپین آگاهی از ایستگاه ما درون هستی و نحوه تمدن زمینی در سیاره ای دیگر اطلاع دادن شده است.

در دهه های اخیر هزاران سیاره و جهیز سیاره ای که به دور ستارگان اطراف ما می چرخند، کشف شده اند و برخی از این سیارات مانند سیاره زمین، کوچک و صخره ای و برخی دیگر مثل غول های گازی سامانه خورشیدی هستند؛ از این رو اتحادیه بین المللی ستاره شناسی شهریه نامگذاری اجرام آسمانی را به عهده داری دارد و همزمان با سالگرد صدمین سال فعالیت های خویشتن از تمامی کشورها التماس کرده تا داخل این کمپین جهانی شرکت کنند.

در پی اولین کمپین جهانی معروفیت گذاری دنیاهای فراخورشیدی که در سال ۲۰۱۵ برگزار شد، ۱۹ جهیز سیاره ای نامگذاری شدند و امسال نیز این فرصت در اختیار تعلق مندان بوسیله ستاره شناسی راحتی داده شده است.

کمیته این کمپین پس از بررسی های متجاوز بیش یک سیستم ستاره ای-سیاره ای با توجه بوسیله موقعیت رصدی ستاره میزبان نسبت به هر کشور، نامگذاری آن را تو اصالت کشورها استراحت می دهد. در به خشکی امدن کمیته این کمپین، کمیته ای دیگر با صیت “رابطین ملی” نیز تشکیل می شود تا علاوه پیاده شدن آموزش شیوه ها و تربیت های لازم، بر همگانی بودن نظرسنجی مربوط به برگزینی نام تو هر ملک نظارت داشته باشند.

این کمپین از ماه ژوئن آغاز شده و تا ماه نوامبر ۲۰۱۹ دنباله خواهد داشت. نتایج نهایی پس از بررسی های دقیق کمیته اصلی این کمپین در ماه دسامبر اعلام خواهد شد. اسامی برگزینی شده تو بر صیت علمی این سیارات استفاده خواهد شد.

مسعود عتیقی، مدیر سندیکا نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با ایسنا، با رمز به برنامه اتحادیه بین المللی اخترشناسی در صدمین سال تأسیس خود، تشریح انصاف: این اتحادیه از کشورهای جهان برای نامگذاری سیارات فرا منظومه ای دعوت به عمل آورده است و تو حال فراهم با استقبال تقریباً ١٠٠ کشور برای سازماندهی کمپین های ملی، جهت فراهم آوردن فرصتی برای رأی دادن عمومی، روبرو شده است.

وی مهلت سازماندهی یک کمپین ملی را ٣٠ جولای (سه شنبه ۸ مرداد ماه امسال) بخاطر این عزم دانست و یادآور شد: IAU نتایج را در ماه دسامبر (اواخر خزان و اوایل زمستان سال جاری) اطلاع دادن خواهد کرد.

عتیقی یادآور شد: این برنامه جهانی به نام IAU100 NameExoWorlds، به هر کشوری تو دنیا اجازه می دهد یک نام تک فرع برای یک سیاره فرازمینی و بازیگر میزبان آن انتخاب کند.

انتهای پیام