تاسیس وال ارتباطی ایرانی بخاطر مواقع بحرانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، چنانچه زلزله یا چک پیوستگی بیفتد، نخستین اثرش معادل آب، برق، گاز، جاده و ارتباطات تلفنی است. البته مقدور است جدی موقت بعضی از خدمات بخاطر مردم بحران زده قابل تحمل باشد، ولی قطع ارتباطات تلفنی یعنی بی خبری نیروهای امدادی، یعنی مشخص محو که کجا آسیب موکد تری دیده، خواه کجا آدم نیاز موقت به امداد دارند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تو ویدئوی «ایران هوشمند»، ساخت «بالن ارتباطی» که حاصل دانش و تلاش، پژوهشگران پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری مفروضات با کاربرد مصرف در مواقع بحرانی را تک بررسی صبر داده است.

پژوهشگران ایرانی درون سال های اخیر با طراحی و ساخت یک جنس بالن ارتباطی مشکل قطع ارتباطات در مواقع بحرانی را حل کرده اند؛ بالنی که با تجهیزات بی سیم پیاده شدن رفعت مناطق آسیب دیده، ارتباطات شبکه را برای تعدادی از آدم و نیروهای امدادی امین می کند.

این بالن با قابلیت حمل ۳۰۰ کیلوگرم تجهیزات ارتباطی تا ارتفاع ۵۰۰ متری پرواز می نرم و منطقه غوغا زده را مادون پوشش راحتی می دهد و امکان همراهی بیش از ۱۰۰۰ نفر را به صورت هم زمان و ۱۰ هزار نفر را بوسیله عارض غیرهمزمان با سرعت یک گیابیت برثانیه مجهز می کند. همچنین با دوربینی که قابلیت زوم ۳۰ برابری دارد امکان رصد مناطق دوره و پیدا کردن نقاط نیازمند به امدادرسانی را محقق می نرم.

در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ چند کود این بالن استفاده شد، در اربعین حسینی در سرحد مهران، تو ماجرای سیل پل دختر و جنگ سیل جنوب شرقی ملک. تنها در بحبوحه بحران است که بها این طور دستاوردی مشخص می شود و کار مردم آسیب دیده و نیروهای امدادی را رویه می اندازد.