اندازه ی هسته ی مریخ تو اتفاقی ناگهانی کشف شد!

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، طبق ارائه ای درون کنفرانس مجازی  “Lunar and Planetary Science” که این هفته برگزار شد و تو مجله ی “نیچر” طبع شد، کاوشگر اینسایت(InSight) ناسا که بر روی سیاره ی قزل قرار گرفته تا فعالیت های درونی سیاره را بررسی درنگ یک موج انرژی لرزش ای را تشخیص داد که از بخش داخلی مریخ می آمد. این موج لرزه ای اندازه ی فیزیکی هسته ی مریخ را فاش کرد.

داده های “اینسایت” ناسا می تواند نحوه ی تشکیل گیری این سیاره را پدیدار کند

این معادل گیری متاخر فروغ هسته ی قدیمی مریخ را عددی بین ۱۱۲۴ تا ۱۱۵۵ مایل(۱۸۱۰ تا ۱۸۶۰ کیلومتر) مدال می دهد. تقریبا به کمیت ی نیمه هسته ی داغ زمین. هسته ی مریخ کوچک تر از آن چیزی است که پیش از این تخمین زده شده بود و این بدان معناست که چگالی آن کمینه از چیزی است که دانشمندان فکر می کردند. نیز این کشف مدال می دهد که هسته ی آن شامل مواد سبک تری مانند اکسیژن و گوگرد و آهن است که بیشتر هسته ی مریخ را تشکیل می دهند.

گروه اینسایت ناسا وزن گیری جدید را در طول نشست مجازی “Lunar and Planetary Science” که داخل هیوستون برگزار شد اعلام کردند.

مریخ و زمین هر دو سیارات سنگی هستند که به این معناست که سطح آن ها از سه لایه ی اساسی تشکیل شده است: پوسته، گوشته و هسته. هنگامی که دانشمندان نحوه ی توزیع، ترکیبات و خلل وفرج دار لایه های درونی مریخ را بفهمند می توانیم درمورد نحوه ی شکل گیری و تکامل این سیاره تا الحاق به شکل امروزی اطلاعاتی به دست آوریم.

اطلاعات به مشت آمده از ابزارهای پیشرفته ی فضاپیمای اینسایت بوسیله دانشمندان کمک می کند تا بفهمند هسته ی متراکم و مملو از آهن مریخ چگونه خلال سرد شدن این سیاره از گوشته ی سنگی آن جدا شده است. هسته ی مریخ احتمالا هنوز مثل زمان تشکیل یعنی ۴.۵ میلیارد سال پیش مذاب باقی مانده است.

سیارات تا اینکه آن هایی که در منظومه ی شمسی هستند، متجاوز دورند و به همین دلیل است که عزب هسته هایی که ناسا توانسته پیمانه بگیرد هسته ی مریخ، زمین و ماه است. اطلاعات درباره ی جزء های خفیه مریخ بوسیله دانشمندان کمک می کند تا نحوه ی تشکیل گیری سیارات مختلف منظومه ی شمسی را با یکدیگر مقایسه کنند و شباهت و تفاوت ها را بیابند. مریخ تقریبا مانند زمین قبلا دارای میدان مغناطیسی قوی بوده است که از مایع متحرک داخل هسته شاگرد می شد.

فضاپیمای اینسایت ناسا مقدور است به زودی از بین برود

مقیاس یدکی از راسته مغناطیسی این سیاره در طول دوره ی زندگی اش از بین رفته و این موضوع باعث می شود جو آن به سمت فضا برود و از آن خارج شود و بیشتر آب آن در زیر سطح لبریز شود. سطح این سیاره ی خشک و یخ زده و برای عمر نامناسب است.

این آخرین کشف فضاپیمای اینسایت است که پیش از این لایه های پوسته ی غبارآلود سیاره را کشف کرده بود.

این کشف بی تابی انگیز و تاریخی می تواند یکی از آخرین کشف های این فضاپیما باشد زیرا غبار یدکی تاکنون روی پنل های خورشیدی آن نشسته است که باعث انفراد در تولید کارمایه توسط اینسایت می شود و از آن جا که مریخ درون دورترین فاصله نسبت به خورشید فراغت می گیرد به زودی دیگر خبری از اینسایت نخواهیم داشت و این فضاپیما به قبرستان کاوشگرهای منقضی شده می پیوندد.

انتهای پیام